Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Pierdomenico
2016-01-24, 09:55
Temat ogrodniczy
Autor Wiadomość
Laviol 
Laviol

Wysłany: 2020-02-27, 14:39   

Znalazłam taką ściągę jak ciąć róże inne niż nowoczesne odmiany.

Jak ciąć róże historyczne parkowe powtarzajace kwitnienie (Bourbons, hybrid perpetuel albo Remontanki, róże Chińskie, Portlandy)

Ciąć pod koniec zimy. Zmniejszyć krzak o jedną trzecią.

Dotyczy to między innymi odmian: Honorine de Brabant, Variegata di Bologna, Boule de Neige, Madame Isaac Pereire, Adam Messerich, Blairi II, Louise Odier, Souvenir de la Malmaison, Madame Pierre Oger, Baron Girod de l´Ain, Baroness Rotschild, Enfant de France, Ferdinand Pichard, Frau Jarl Druschki, Paul Neyron, Souvenir du Docteur Jamain, Ulrich Brunner, Cécile Brunner, Gruss an Teplitz, Viridiflora, Comte de Chambord, Arthur de Sansal, Jacques Cartier ...

Jak ciąć róże historyczne nie powtarzające kwitnienia (Hybrid Gallica - Róże Francuskie, Centifolia - Róże Stulisne, Róże Prowansalske, Alba - Róże Białe, Moss - Róże Mchowe)

Nie ciąć wczesną wiosną, bo kwiaty pokazują się na gałęziach zeszłorocznych. Jeśli się je przytnie to nie bedzie kwiatów w danym roku. Na ogół skraca się krzaczek o jedną trzecią po przekwitnieniu.

Dotyczy to między innymi odmian: Cardinal de Richelieu, Impératrice Joséphine, Officinalis, Tuscany Superb, Tour de Malakoff, Ispahan, Madame Hardy, Trigintipetala, Rose de Rescht, Chapeau de Napoléon, William Lobb, Rosa alba Maxima, Semiplena, Suaveolens, Belle Amour, Celestial, Félicité Parmentier, Koniging von Danemark, Cuisse de Nymphe (Maiden Blush), Petite Cuisse de Nymphe, Versicolor, Fantin Latour ...

Jak ciąć róże angielskie ?

Tnie się pod koniec zimy. David Austin poleca przyciąć dwie trzecie krzaka albo nawet połowę po usunięciu starych suchych gałęzi. Można tez przyciąć mniej na przykład tylko jedną trzecią krzewu. Ale trzeba pamiętać że im krzew jest większy tym mniej kwitnie, ale jego pokrój jest ładniejszy. Starajcie się dobrze ukształtować krzew.

Dotyczy to między innymi odmian: Abraham Darby, Anne Boleyn, Barbara Austin, Brother Cadfael, Charity, Charles Austin, Charlotte, Constance Spry, Crown Princess Margareta, Dr; Herbert Gray, Eglantyne, Evelyn, Francine Austin, Geoff Hamilton, Gertrude Jeckyll, Glamis Castle, Golden Border, Golden Celebration, Graham Thomas, Happy Child, Heather Austin, Heritage, Jayne Austin, L. D. Braithwaite, Leander, Lilian Austin, Mary Rose, Molineux, Noble Anthony, Othello, Pat Austin, Pround Bride, Radio Time, Sharifa Asma, Sir Edward Elgar, Sophys Rose, Sweet Dream, Sweet Juliet, Teasing Georgia, Tess of d´Urbervilles, The Pilgrim, Tradescant, Warwick Castle, Wenlock, Wife of Bath, William Shakespeare, Winchester Cathedral, Yellow Button, Yellow, Charles Austin ...

https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=41&t=32761

bezn
Duch, który przeczy

Wysłany: 2020-02-27, 20:25   

Zawsze cięłam ,,na czuja" XD Laviol, dzieki :calus:

Laviol 
Laviol

Wysłany: 2020-02-27, 22:04   

bezn, niezamaco :*
Skończyłam dziś cięcie swoich i szukałam do tych kilku, które są tam wymienione to się podzieliłam :)

I jeszcze jeden film Hyżego na czasie.
Róże zaczynają rosnąć zimą. Co z tym robić?
https://www.youtube.com/watch?v=93rF87NUjbg
Po obejrzeniu utwierdziłam się, że to właśnie ten moment. Lubę jego porady, bo są proste i logiczne. Mało do pamiętania :D

vetulae 
vetulae

Wysłany: 2020-04-12, 22:49   

Straszna susza :(
Przepikowalam dzisiaj astry i posialam aksamitki, po uszczykiwalam surfinie i szalwie. Zaczynaja kwitnac tulipany :)

maat_ 
maat_

Wysłany: 2020-04-14, 17:28   

U mnie tulipany miniaturowe już kwitną od 2 tygodni

vetulae 
vetulae

Wysłany: 2020-04-16, 11:51   

maat_, ale ja mieszkam niemal na Polskim biegunie zimna, wiec wszystko z opóźnieniem :oczęta:

vetulae 
vetulae

Wysłany: 2020-04-17, 19:11   

Na moim parapecie zakwitł grudnik, tylko 1 kwiatem ale jednak trochę nie w sezon :D

BlueAlien
BlueAlien
Alien Queen

Wysłany: 2020-06-07, 22:05   

troche z poślizgiem zakwitły różaneczniki

https://sta.sh/068cn8uc48o

https://sta.sh/01qmh8ycf7de

maat_ 
maat_

Wysłany: 2020-06-08, 17:31   

Mysz zbiera pierwsze plony: truskawki, rzodkiewki żółte i czerwone

Laviol 
Laviol

Wysłany: 2020-06-10, 22:06   

Mam wreszcie swój hugelkultur! :hura:
Zapomniałam cyknąć fotkę, ale prostokątny dół każdy powinien sobie umieć wyobrazić. Na dół poleciały kawałki próchniejącej sosny itp., na to różne gałązki, patyczki i inne sucholce zebrane z rabat przy porządkach wiosennych.

Dalej popiół z ogniska i wysuszona, zerwana darń.

Syćko zasypuje się ziemią.

Wyszła całkiem ładna trumienka, z rozmiarów na 4 osoby :rotfl3:

Czeka na obsadzenie

Z prawie miesięcznym opóźnieniem, ale w końcu się udało posadzić

Jeszcze słoma i gotowe :D

maat_ 
maat_

Wysłany: 2020-06-12, 16:45   

Hmmm , a czemu tak? Proszę o szerszy opis, bo to bardzo ciekawe

Cascabel 

Wysłany: 2020-06-12, 17:07   

Ale super!
- Kot to najlepszy pogromca problemów. Wystarczy przytulić, a on wymruczy smutki daleko precz! I wydrapie, i, "hhhh" powie, aż wszystkie uciekną sromotnie jak pokonane widmomyszy. Koty to prawdziwi bohaterowie, mówię ci!
Widmokot Nefer

Laviol 
Laviol

Wysłany: 2020-06-12, 19:21   

maat_, tu masz ładnie opisane :)
http://permakultura.net/2...t-hugelkultura/

maat_ 
maat_

Wysłany: 2020-06-13, 07:36   

To bardzo ciekawe!

A jakby tak, drobny materiał drzewny, plus na to obornik i moze kompostwonik? Czy ściólkowanie mozna zastąpić włókniną chodzi mi po zbiorach? Obawiam się, ze chwasty moga tam mieć eldorado

Laviol 
Laviol

Wysłany: 2020-06-13, 12:00   

maat_ napisał/a:
To bardzo ciekawe!

Pewnie, że ciekawe. Ciekawe, bo oparte na naturalnych procesach zachodzących w naturze.
Gdyby rolników takich jak Sepp Holzer, twórca hugelkultur, była większość to wtedy mielibyśmy prawdziwą ochronę środowiska w części dotyczącej rolnictwa.
maat_ napisał/a:
A jakby tak, drobny materiał drzewny, plus na to obornik i moze kompostwonik?

Jak najbardziej. Wszystkie szczątki organiczne, roślinne. Jedyne o czym trzeba pamiętać to układać od najgrubszego do najdrobniejszego.
maat_ napisał/a:
Czy ściólkowanie mozna zastąpić włókniną chodzi mi po zbiorach? Obawiam się, ze chwasty moga tam mieć eldorado

Możesz, z tym, że niejako odetniesz możliwość użyźniania gleby także od góry, poprzez ściółkowanie słomą, trawą itp. No i trudniej będzie coś siać, choć oczywiście agrotkaninę można sobie naciąć do siania.

maat_ 
maat_

Wysłany: 2020-06-13, 15:44   

Koncepcja mocno mnie zaintrygowała

Odpowiedz do tematu